V domovech alergiků a lidí s dýchacími obtížemi by čistička vzduchu rozhodně neměla chybět. Existují ale i důvody, proč by si ji měli pořídit i zdraví lidé.
Plíce člověka slouží jako filtrační zařízení, které se každodenně musí poprat přibližně s jedenácti tisíci litry vzduchu. Zároveň s okolním vzduchem se do plic neustále dostává množství prachu, mikroorganizmů a chemikálií, které sice nemusí náš běžný život okamžitě ovlivnit, ale rozhodně bychom je neměli opomíjet. Účinek na zdraví jedince záleží zejména na jejich agresivitě a následně na samočisticích schopnostech plic. Pokud je zátěž tak velká, že ji už naše plíce nezvládají, objeví se problémy s dýcháním. Jelikož se u nás kvalita vzduchu ustavičně zhoršuje, není divu, že neustále roste počet pacientů právě s respiračními chorobami. V ČR se 24 % obyvatel potýká s alergiemi a navíc každoročně stoupá počet předškolních dětí, které mají dýchací potíže. Znečištěné venkovní ovzduší bohužel sami ovlivnit nedokážeme, pomoci si ale můžeme alespoň doma díky čističce vzduchu.
Nemoc zvaná SBS (Sick Building syndrom), neboli Syndrom nezdravých budov je známá od 70. let minulého století a odkrývá těžko uvěřitelnou skutečnost, že vzduch uvnitř budov je v mnoha případech i několikanásobně horší než venkovní. Jedná se o důsledek nepřirozeného a umělého vzduchu, který si vytváříme v našich bytech a na pracovištích. Na vině jsou zejména umělé materiály a výpary z předmětů, kterými se obklopujeme. Z PVC podlahy se neviditelně uvolňují nebezpečné ftaláty a další jedy unikají z umělých koberců, monitorů, TV obrazovek a ostatní elektroniky. Největším zdrojem chemikálií je cigaretový kouř, který jich obsahuje na 4 tisíce. Na škodu v tomto případě mohou být i dokonale těsnící plastová okna či čistotná hospodyně, která při úklidu nešetří s čisticími prostředky (chemikáliemi). Jedinou obranou proti účinkům SBS je pravidelné a intenzivní větrání. To ale může být v mnoha případech nežádoucí, zejména v zimě kvůli úspoře energie nebo v městském prostředí, kde si nechceme auty a průmyslem znečištěný vzduch dobrovolně vhánět do bytu. V tomto případě je jediným vhodným řešením pořízení přístroje na úpravu vnitřního vzduchu, např. tedy čističky.
Investici do čističky vzduchu bychom měli zvážit také v zimě s příchodem horšího počasí a smogu. V období se zvýšeným výskytem akutních respiračních onemocnění, kdy v našem okolí ostatní lidé kýchají a kašlou, se stáváme ideálním terčem pro viry a bakterie. Kdo má čističku vzduchu, má z poloviny vyhráno, protože díky ní pravidelně posiluje vlastní imunitu a pokud se nějaké choroboplodné zárodky objeví v jeho blízkosti, čistička se s nimi úspěšně popere. A pokud bydlíte v Moravskoslezském kraji a zatím máte to štěstí, že dýchacími potížemi netrpíte, měli byste její nákup zvážit zejména kvůli prevenci a vytvořit si oázu čistého vzduchu alespoň u vás doma. Závažným důvodem je také skutečnost, že účinky znečištěného vzduchu nepocítíme po prvním nádechu, ale jedná se o postupné hromadění škodlivin, které v našem organismu čekají na vhodnou chvíli jako časovaná bomba.
Copyright © 2015 HORDA.
Všechna práva vyhrazena.