Srovnání cen

Jak vybrat čističku vzduchu

Jak vybrat čističkuNákup čističky vzduchu je dlouhodobá a nákladnější investice, proto je potřeba zvážit všechny důležité parametry přístroje a zamyslet se nad tím, co od čističky vlastně očekáváme. Zde najdete několik rad, čemu se při výběru přístroje věnovat.

1. Vzduchový výkon a kubatura místnosti

Vzduchový výkon se uvádí většinou v m3 a udává objem vzduchu, který čistička zvládne vyprat za 1 hodinu. Aby čistička správně plnila svoji funkci, musí vzduchový výkon převyšovat min. 1,5x kubaturu místnosti, jste-li alergik nebo astmatik, pak dokonce 3x. Pamatujte na to, že je-li vzduchový výkon menší než kubatura místnosti, čistící efekt se vůbec neprojeví. Většina čističek má na výběr z několika stupňů výkonu právě v závislosti na objemu prostoru, který chcete čistit.

2. Charakter prostředí

Je potřeba si uvědomit, že do kuřácké restaurace budete vybírat jinou čističku vzduchu než do dětského pokoje. V prašném prostředí, v přízemí nebo jste-li kuřák budete potřebovat čističku výkonnější, než žijete-li na vesnici nebo v desátém patře panelového domu.

3. Hlučnost

Hlučnost přístroje závisí na způsobu filtrace. U čističek s elektrostatickým filtrem, které využívají koncepce elektronového větru, je hlučnost naprosto minimální. Naopak u čističek s ventilátorem počítejte s určitou mírou hluku. Hlučnost se uvádí v dBA a udává hladinu hluku, kterému jste vystaveni, je-li čistička v provozu. Míra hlučnosti závisí také na vzduchovém výkonu. V domácím prostředí nesmí tento parametr překročit 40 dBA, v hlučné restauraci je povolený limit až 50 dBA a na pracovišti se limity liší dle povahy práce.

4. Typ filtrace

Zvažte všechny výhody a nevýhody jednotlivých typů filtrů. Pokud chcete čističku využívat zároveň i jako zvlhčovač, kupte takovou, která má vodní filtr apod. Velmi výhodný je nákup čističky, která je zároveň ionizátorem vzduchu. Ionizátory urychlují shlukování prašných částic v ovzduší, které se tak rychleji usadí na nejbližších plochách. Je-li ionizátor kombinován s čističkou vzduchu, pak tyto shluky okamžitě odstraní.

5. Životnost a výměna filtrů

Zeptejte se prodejce, jak často je potřeba měnit, nebo čistit filtry a jak se taková údržba provádí. Asi byste byli nemile překvapeni, pokud by výměna filtru znamenala rozebrat prakticky celou čističku. Zajímejte se i o to, kde je možné náhradní filtry koupit a kolik stojí. Kvalitní přístroj by měl být opatřen indikátorem zanesení filtru a na potřebu výměny sám upozornit.

6. Cena čističky

Cena čističky by neměla být tím nejpodstatnějším kritériem, rozhodně ale neplatí, že čím dražší, tím lepší přístroj. Do celkových nákladů nezapomeňte připočítat náhradní filtry a také spotřebu elektřiny.

7. Rozměry, hmotnost, design

Před koupí je dobré vědět, kam čističku umístíte a podle toho vybrat odpovídající rozměry a design. Lepší je čistička přenosná, kterou můžete přemisťovat mezi jednotlivými místnostmi. Vhodnější také je, aby nestála přímo na zemi, ale např. na skříňce, protože bude vyfukovat čistý vzduch do úrovně, kterou dýcháte. Stát by také neměla směrem ke zdi, u okna, za stolem apod. Aby byl efekt čištění účinný, je potřeba okolo přístroje volný prostor.

8. Prodejce

V neposlední řadě vybírejte i mezi prodejci. Zvažte, zda vám ochotný prodavač sdělil všechny potřebné informace, ptejte se na pozáruční servis, nákup filtrů, ověřte si případné atesty přístroje atd. Nezapomeňte, že při nákupu přes internet máte ze zákona právo na vyzkoušení čističky a na případné odstoupení od smlouvy do 14 dnů.

Čističky vzduchu

Principy fungování a filtry Výrobci čističek vzduchu Podle čeho vybírat čističku Pro koho jsou čističky určeny Jaké nečistoty čističky pohlcují

Ionizace vzduchu

Ionty - kladné a záporné Ionizace v přírodě Umělá ionizace Vliv iontů na naše zdraví

Ozon a jeho vliv

Přízemní a atmosférický ozon Negativní vliv ozonu Pozitivní vliv ozonu Čističky a ozon

 

Copyright © 2015 HORDA.
Všechna práva vyhrazena.